JAK SE BRÁNIT PROTI POVINNOSTI OČKOVÁNÍ V ZAMĚSTNÁNÍ

Celý tento návod rozdělím na 2 části podle toho jak moc vás budou prudit. První část bude jen pro situace, kdy nechcete vést otevřenou válku s vaším zaměstnavatelem a chcete nalézt smírné řešení a pokud možno to vyřešit v klidu. V druhé části už je jak vést otevřenou válku s vaším zaměstnavatelem a jak si zajistit, aby vám náležela mzda i za dobu co budete rebelovat.


Tedy první část. V případě že váš zaměstnavatel vám začne skutečně vyhrožovat povinností nechat se neočkovat řešte to takto. Sepište dopis adresovaný vašemu zaměstnavatelovi s nějakou takovouto formulací. Ptám se vás pokud se nenechám naočkovat, nebo odmítnu doložit že jsem se nechal očkovat, jaké další kroky budou vůči mé osobě z vaši strany (zaměstnavatele) učiněny. 

Tento dopis určený vedení společnosti pošlete buď doporučeně na adresu vašeho zaměstnavatele nebo ho zaneste na sekretariát vedení společnosti a nechte si potvrdit razítkem a jménem osoby, která váš dopis převzala, že byl váš dopis předán. Pak jen čekejte na odpověď. Pokud není firemní právník debil, nikdo vám nenapíše, že vás bez očkování vyhodí, nebo vám znemožní přístup na pracoviště, protože na to nemá váš zaměstnavatel právo. Pravděpodobně vám tedy neodpoví nic, nebo něco ve smyslu obecných keců že, kvůli zodpovědnosti vůči kolegům doporučují a bla bla bla... Čili nic závazného a kategorického:) A pak až za vámi přijde váš nadřízený, že se máte nechat očkovat prostě mu jen předejte odpověď vedení. Nebo pokud vám nic neodepsali, že jste se dotazovali vedení společnosti co se vám stane a neodpověděli nic. Takže ať vám to dá písemně, že vás vyhodí, když se nenecháte očkovat či testovat. Jinak ať nevyhrožuje. A klidně si ho při tom nahrajte. Za této situace můžete i bez jeho vědomí nahrávku pořídit. Ale pozor nesmíte ji nikde zveřejnit. Je to jen pro účely případného soudu.

A teď druhá část kdy vedete otevřenou válku s vaším zaměstnavatelem. Jako první si vytiskněte potvrzení níže a mějte jich pořád několik připravených. V podstatě jde o situaci, že váš zaměstnavatel bude trvat na tom, že z důvodu BOZP (tak to obvykle odůvodňují) vás bez očkování nebo testu nevpustí na pracoviště a tak na základě vašeho odmítnutí nezákonné výzvy (viz např. rozsudek nejvyššího správního soudu 7 Ao 6/2021 ) vám budou naskakovat neomluvené absence a tím budete tedy hrubě porušovat vaše pracovní povinnosti. Situaci pak řešte tak, že se dostavte na adresu zaměstnavatele, kde vykonáváte svou práci. Když nebudete vpuštěni, nechte si podepsat potvrzení níže a jděte domů. Druhý den zase znovu a tak pořád dál. Jde o to aby jste prokazatelně plnili svoje povinnosti. Tedy chodili do práce a to, že vás zaměstnavatel odmítá vpustit na pracoviště a odmítá vám přidělit práci je jeho problém nikoliv váš. 

Pokud by vám váš zaměstnavatel odmítl potvrzení podepsat zavolejte policii. Máte na to jako občan právo. Policie je povinna prověřit jakýkoliv podnět. I policie vám může potvrdit do protokolu, že jste se dostavil do práce a že vám váš zaměstnavatel odmítá přidělit práci a vůbec vás vpustit na pracoviště. V potvrzení níže se odvolávám na §208 dle kterého vám náleží náhrada mzdy v průměrné výši. Tyto potvrzení si tedy schovávejte. Pak na základě těchto potvrzení budete žádat u soudu vaši mzdu:)

Kromě toho na konkrétní osobu, která by vás takto omezovala rovnou můžete podat přivolané policii i trestní oznámení dle § 328 tr. z. tedy přisvojení si pravomoci státního orgánu (detail viz zde ) a ještě mu tam můžete přidat i vydírání dle § 175 tr. z. (viz zde

Dále je důležité neodejít z práce dobrovolně, ale nechat se vyhodit. Jednak potom dostanete více na úřadě práce a jednak proč pořád někomu ustupovat že... A vím, že v okamžiku kdy toto začnete dělat je s vaší pracovní pozicí pravděpodobně konec. Jenže stejně nemáte na výběr! Máte před sebou jen variantu podvolit se a riskovat zdraví, nepodvolit se a přijít o práci a nebo nepodvolit se a vzdorovat a třeba to nakonec uhrajete. Ztratit tak jako tak už v takové situaci nemáte co. Protože pokud to skutečně dojde až sem, tak už žádné ohledy brát nebudu. Protože platí přesně to co mám ve svém mottu: Současnou nesvobodu nevytváří primárně stát - tu si dělají lidé sami mezi sebou! Tak si to nenechte!